Będzie Marsz Równości w Gnieźnie!


Dziś poznański sąd wydał decyzję – Marsz Równości może się w Gnieźnie odbyć.  Prawo do pokojowych zgromadzeń zaliczane jest w Polsce do wolności konstytucyjnych  uzasadniła sędzia Katarzyna Jelewska-Sterczała.

Przypomnijmy, że gdy organizatorzy zgłosili marsz do urzędu miasta, pojawiło się kilkanaście innych wniosków – głównie kontrmanifestacji zgłoszonych przez organizacje prawicowe, w tym Młodzież Wszechpolską. W tej sytuacji Tomasz Budasz, prezydent Gniezna hurtem wydał decyzje odmowne. Tłumaczył, że trasy niektórych marszów się pokrywają, więc należy:
założyć, że w jednym miejscu i czasie spotkają się ze sobą bardzo zantagonizowani przedstawiciele różnych grup społecznych, m.in. zwolennicy środowisk LGBT, a także grupy radykalno-prawicowe, kibicowskie i tym podobne. Biorąc pod uwagę doświadczenia innych miast, a także temperaturę każdego sporu światopoglądowego prowadzonego między tymi grupami, istnieje uzasadniona obawa zagrożenia zdrowia i życia mieszkańców oraz niszczenia infrastruktury miejskiej, witryn sklepowych, mienia mieszkańców (...) Planowana trasa przemarszu przez centrum Gniezna spowodowałaby ponadto całkowity paraliż komunikacyjny miasta.
Od decyzji prezydenta odwołali się tak organizatorzy Marszu Równości, jak i kontrmanifestacji (łącznie wpłynęło czternaście protestów). Dziś rano poznański sąd miał zająć się tymi odwołaniami.

Jak przed chwilą poinformowali organizatorzy Marszu Równości sąd uchylił zakaz prezydenta. – Idziemy dalej! – piszą organizatorzy. 

Komentarze

  1. Ludzie na świecie przynależności LGBT pobierają się nawzajem i nikogo to nie dziwi, a wręcz i słusznie jest naturalne (jak wśród zwierząt; osobniki tej samej płci spółkują i jakoś nie robimy halo), a w Polsce?! Głęboka era kamienia łupanego (w nienawiści). Lud udaje że światły i demokratyczny przed obcym, a prawda smutna, ale inna. Ludzie wolą tkwić w niewiedzy, bo to łatwiejsze do zniesienia niż zmiana. Myślenia rzecz jasna. A myślenie zdaje się niektórych boli.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz