OSTRÓW. Spotkanie odbicia w lustrze


 Zaglądając w zwierciadło, którym jest dla mnie drugi człowiek, zaglądam w siebie – tłumaczy Martyna Antczak, ostrowska fotografka. Czwartego kwietnia, w ostrowskim klubie Stara Przepompownia, odbędzie się wernisaż jej wystawy.

Jak opisuje sama Martyna:
Projekt Mirror Selfies, nad którym pracowałam przez ostatnie miesiące jest moim pierwszym, bardzo dojrzałym projektem fotograficznym, któremu powierzyłam całą swoją twórczą energię; otwiera nowy etap na mojej drodze artystycznej.
Jest to portretowy cykl, podczas którego spędzam czas z ludźmi, próbując dogłębnie poznać ich duszę, a na koniec spotkania wykonuję im portret przez szybę. Ma to symbolizować spotkanie odbicia w lustrze. Zaglądając w zwierciadło, którym jest dla mnie drugi człowiek, zaglądam w siebie. Stajemy się wzajemnym odbiciem. Wszystko, co kierowane jest z mojego wnętrza, z moich gestów i z moich ust odbija się od osób portretowanych i wraca do mnie. Dzięki temu zrozumiałam, że wszystko, co ze mnie wynika, ma charakter karmiczny – odbija się i wraca.
Spoglądając na drugiego człowieka spoglądamy w siebie. Gdy wykonuję portret, to tak naprawdę wykonuję selfie, stąd nazwa mojego eksperymentu. Podczas tworzenia projektu fotografowałam najważniejszych członków mojej rodziny, w tym blisko stuletniego pradziadka. Odnajdując w członkach mojej rodziny siebie, zrozumiałam pewne mechanizmy i wydarzenia, które rządzą historią mojej rodziny oraz moją własną. Uświadomiłam sobie, że wszystkie wydarzenia w mojej rodzinie, które miały miejsce przed moimi narodzinami, w dużym stopniu ukształtowały to, jakim człowiekiem jestem obecnie. Eksperyment doprowadził mnie do wielu osobistych odkryć, samorozumienia i porozumienia ze światem. Końcowym etapem jego tworzenia jest wyciągnięcie osobistych wniosków na temat przenikania się ludzkich historii i karmiczności.
Wernisaż: 
Czwartek, 4 kwietnia o 19:00-23:00.
Klub Stara Przepompownia, ul. Raszkowska 78, Ostrów Wielkopolski.


Komentarze