Obwodnica Poznania. Będzie trzeci pas na autostradzie


Dziś o 20.00 rozpoczną się przygotowania, a 18 marca ruszą rzeczywiste prace przy budowie trzeciego pasa ruchu na obwodnicy autostradowej Poznania. Inwestycja zostanie ukończona do połowy 2020 roku.

W pierwsze dwa weekendy marca drogowcy rozpoczną odgradzanie terenu na obwodnicy, na którym będą prowadzone prace. Wytyczane będą tymczasowe pasy włączania się do ruchu oraz przewiązki na węzłach Poznań Komorniki i Poznań Luboń. Właściwe prace związane z rozbudową rozpoczną się już w drugiej połowie marca.

Na liczącym szesnaście kilometrów odcinku między węzłami Poznań Zachód a Poznań Krzesiny, wybudowany zostanie nie tylko trzeci pas ruchu w każdym kierunku, ale również zmodernizowana zostanie nawierzchnia. Będzie w pełni przystosowana do większego natężenia ruchu, wymienione zostaną bariery ochronne i całe oświetlenie. Powstaną nowe ekrany akustyczne, a już istniejące zostaną rozbudowane. W efekcie potroją swoją powierzchnię i zapewnią lepszą ochronę większej liczbie mieszkańców Poznania. Ponadto na odcinku liczącym dwadzieścia siedem kilometrów między Nagradowicami i Gołuskami powstanie dziesięć tablic zmiennej treści na bieżąco informujących kierowców o sytuacji na drodze.

Zdajemy sobie sprawę – zapewnia Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa Autostrada Wielkopolska SA. – że najbliższe miesiące będą trudnym czasem dla wszystkich kierowców, ale jeszcze nikt nigdy w Polsce nie podejmował tak dużego wyzwania, jakim jest rozbudowa działającej autostradowej obwodnicy miasta. Dzięki naszemu know-how i innowacyjności planujemy zakończenie prac nawierzchniowych, wymianą barier i oświetlenia, o pół roku wcześniej, niż pierwotnie zakładaliśmy, czyli do końca 2019 roku.

– Prace drogowe będą realizowane tak, aby ruch odbywał się w miarę możliwości płynnie na dwóch pasach w każdym kierunku. Pozostałe prace związane z rozbudową i budową ekranów akustycznych oraz budową dziesięciu tablic zmiennej treści ukończone zostaną w połowie 2020 roku. Należy pamiętać, że inwestycja będzie realizowana w znacznie szerszym zakresie, niż przewiduje to umowa koncesyjna. Dlatego mamy nadzieję, że pogoda ułatwi prace drogowcom, a my ze swojej strony dołożymy wszelkich starań, by zrobić to jak najlepiej i przede wszystkim zgodnie z planem


Rozbudowa obwodnicy Poznania, to pierwsza w Polsce tak skomplikowana inwestycja prowadzona na autostradzie „pod ruchem”. Jest ona niezwykle ważna dla wielu milionów kierowców nie tylko z Poznania i okolic, ale również z całego kraju, bo A2 jest głównym międzynarodowym ciągiem komunikacyjnym łączącym wschodnią i zachodnią Polskę. Obwodnicą przejeżdża dziennie około sześćdziesiąt pięć tysięcy pojazdów, czyli rocznie blisko dwadzieścia trzy miliony. Tak duże natężenie ruchu spowodowało, że Autostrada Wielkopolska, w porozumieniu z GDDKiA, już w 2013 roku podjęła działania zmierzające do rozbudowy obwodnicy o dodatkowy trzeci pas ruchu.

Jednocześnie prace będą się toczyć na odcinkach o długości ośmiu kilometrów. Najpierw od węzła Zachód od węzła Luboń. Następnie prace przeniosą się na odcinek od węzła Luboń do węzła Krzesiny. Pomiędzy węzłem Zachód a Komornikami dobudowane będą pasy na zewnątrz istniejącej drogi, natomiast dalej, w kierunku węzła Krzesiny w tzw. pasie rozdziału. Podczas wszystkich prac cały czas będą utrzymane po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.

Żeby utrzymać te dwa pasy w każdą stronę musiano przenieść ruch na pas awaryjny. Służby ratownicze, w przypadku jakichkolwiek zdarzeń, korzystać będą z terenu placu budowy. Kierowcy kategorycznie nie mogą więc na niego zjeżdżać ani udostępniać miejsca na tzw. korytarz życia. W przypadku jakiejkolwiek awarii lub braku paliwa pozostawione samochody będą jak najszybciej usuwane przez odpowiednie służby.

Podczas prac ograniczona będzie prędkość poruszania się do siedemdziesięciu kilometrów na godzinę. Kierowcy powinni szczególnie uważać na znaki informujące o sposobie poruszania się. Na przykład od węzła Zachód lewy pas przeznaczony będzie tylko do tranzytu, bez możliwości zjazdu na węzłach Komorniki i Luboń.

Od marca 2019 do czerwca 2020 obowiązywał będzie zakaz wjazdu na obwodnicę Poznania pomiędzy węzłami Poznań Wschód i Poznań Zachód dla pojazdów ponadnormatywnych, o szerokości większej niż trzy metry.

Autostrada Wielkopolska będzie współpracować z aplikacjami Yanosik i Waze. W momencie zbliżania się do remontowanego odcinka kierowcy będą otrzymywać komunikaty o sytuacji na obwodnicy i alternatywnych drogach. Wszelkie informacje o pracach i utrudnieniach w ruchu na autostradzie A2 można śledzić na stronie internetowej www.autostrada-a2.pl, w mediach społecznościowych lub poprzez infolinię 0 800 022 242.

Głównym wykonawcą prac jest wyłonione w publicznym przetargu konsorcjum A2Route Sp. z o.o. (Strabag Polska Sp. z o.o., KI One SA).
op. RB

Komentarze