Mega fabryka podrabianych papierosów i 29 zatrzymanych


Policjanci z Ostrowa Wielkopolskiego odkryli pomiędzy Trzcianką a Wałczem wielką fabrykę podrabianych papierosów. Zatrzymanych zostało dwudziestu dziewięciu podejrzanych. Policjanci przez kilka dni będą zabezpieczać miliony sztuk wyprodukowanych papierosów, kilkadziesiąt ton tytoniu i maszyny do nielegalnej produkcji.

Piętnaście specjalnie wynajętych tirów będzie użytych przez wielkopolskich policjantów do likwidacji wielkiej, nielegalnej fabryki podrabianych papierosów. Przez najbliższe kilka dni funkcjonariusze z Ostrowa, z KWP w Poznaniu i innych jednostek będą zabezpieczać kontrabandę i sprzęt do produkcji.

Ostrowscy policjanci odkryli tę fabrykę daleko od swojej macierzystej jednostki – znajdowała się między Trzcianką a Wałczem, już na terenie Województwa Zachodniopomorskiego. W akcji wzięli udział także policjanci z KWP w Poznaniu i kilku komend powiatowych.

Po wejściu na teren posesji zostało zatrzymanych dwadzieścia dziewięć osób. Okazało się, że większość z nich, to obywatele Ukrainy zatrudnieni do prac fizycznych przy produkcji. Pięciu zatrzymanych to Polacy. Dwóch z nich, pochodzących z województwa Łódzkiego, policja uznała za organizatorów i liderów tej grupy przestępczej.


Kiedy funkcjonariusze wchodzili do pomieszczeń, wszystkie maszyny pracowały pełną parą. Były tam zainstalowane nowoczesne urządzenia do tego rodzaju produkcji – krajalnica do tytoniu, suszarnia, linia produkcyjna do wytwarzania papierosów, nowoczesne automaty do pakowania papierosów w pojedyncze paczki i opakowania zbiorcze. Wykorzystywano tam również agregat prądotwórczy o dużej mocy, żeby nie korzystać z normalnej sieci energetycznej.

W halach produkcyjnych i magazynowych policjanci odkryli ogromne ilości gotowych podrabianych papierosów. Były to podróbki znanych, popularnych światowych producentów. Znaleźli również kilkadziesiąt ton tytoniu i bardzo dobrej jakości podrabiane opakowania.


Z zebranych informacji wynika, że papierosy trafiały do Wielkiej Brytanii, Norwegii, Holandii i Islandii. Są to kraje, w których cena papierosów jest bardzo wysoka, a zyski z nielegalnej produkcji największe. Wartość zabezpieczonej kontrabandy i maszyn do produkcji może wynosić kilkadziesiąt milionów zł.

Zatrzymane osoby pozostają w dyspozycji Prokuratury Okręgowej w Ostrowie. Policjanci przedłożyli prokuraturze materiały dowodowe dające podstawę do sformułowania zarzutów. Do sądu trafił już wniosek o tymczasowe aresztowania wszystkich podejrzanych.
Andrzej Borowiak

Komentarze